722 343 270

Užitečné rady

Sběratel amatér – „stěhovák“

Velmi prodělat můžete, pokud se například stěhujete.

Řada stěhovacích dělníků je za ta léta vyškoleno a ví, jací autoři a starožitnosti jsou cenné. Dokonce jsem přesvědčen, že několik stěhovacích firem ze začátku devadesátých let vydělalo své první milióny právě v oblasti nákupu a prodeje starožitností, ale hlavně obrazů a plastik našich i zahraničních autorů.

Stěhovací firmy před stěhováním (z bytu do bytu) nabízí a doporučují prohlídku Vašeho bytu jejich technikem (manažerem), pod záminkou výpočtu přesné ceny za stěhování.

Podle mého názoru je tento zaměstnanec stěhovací firmy tzv. „tipař“, jehož úkolem je především shlédnout a případně vyfotografovat Vaše obrazy a starožitné předměty, které by mohly být cenné. Nebo je už natolik zkušený, že Vám navrhne odkup těchto předmětů, případně výraznou slevu za stěhování, nebo stěhování bezplatně.

Tento „tipař“ může být také velmi výmluvný, a může Vám slibovat určité své obchodní kontakty na různé sběratele a starožitníky. Pokud mu cokoliv prodáte za hotovost, případně vložíte do nějakého starožitnictví ( na jeho doporučení apod.) do tzv. „komisního prodeje“, buďte si prodělkem (minimálně několika tisíc korun a více) jisti. Váš pomyslný prodělek spočívá nejméně v provizi, kterou tento stěhovací dělník následně od „sběratele nebo obchodníka“ obdrží, jako svou odměnu za zprostředkování obchodu.

Výše uvedené platí i v případě, že Vás navštíví instalatér, elektrikář, opravář televizorů apod.Překupníci

V současné době je poměrně velká poptávka po obrazech a starožitnostech, avšak je jisté, že jedna půlka těchto „ inzerujících sběratelů“, by nejraději tyto leckdy velmi cenné předměty dostala od Vás darem, a ta druhá půlka, která se často předkládá k nahlédnutí staré katalogy, nezřídka nabízí velmi nízké výkupní ceny, které se platily za totality apod.

Odhaduji, že se počet inzerujících překupníků - sběratelů za posledních 5 let zdesetinásobil, tím se ale i zvýšila pravděpodobnost, že při prodeji uměleckých děl a starožitností narazíte na sběratele – amatéra, který teprve začíná „sbírat“ první zkušenosti, a může Vás od záměru prodat obrazy a starožitnosti úplně odradit svými neznalostmi, případně velmi nízkou nabídkou ceny. více zde »Můžete prodělat desetitísice i miliony

Bohužel občas překupník zakoupí výtvarné dílo v hodnotě několika miliónů za pouhých několik desítek tisíc, ale ještě častěji se stává, že obraz v hodnotě několika desítek tisíc koupí tento sběratel – překupník i za pouhých 1 200 Kč. Prodávající v takovém případě může prodělat průměrně několik desítek tisíc korun i více, při prodeji obrazů a starožitností.... více zde »