722 343 270

Aukční síně

Spásou pro prodávající a jakousi nadějí by tedy mohly být aukční síně, pokud na prodej nijak nespěcháte (při prodeji formou aukce trvá nejméně měsíc, než obdržíte hotovost, ale také u některých firem až půl roku).

Aukčních síní v posledních pěti letech „vyrostlo“ jako hub po dešti a laik nemá téměř šanci se orientovat a najít tu správnou, kde je např. smluvní provize z prodeje 5 % či 10 % (při prodeji významného autora nebo více kvalitních starožitností), znalecké posouzení a expertizy zdarma, případně restaurování, rychlé proplacení vydražených předmětů atd.

Pokud chcete skutečně oslovit nějakou aukční síň, pak mohu doporučit pražskou aukční firmu, která průběh aukce a aukci samotnou provozuje pomocí internetu, nebo-li o pořadí a výši příhozů rozhoduje nezkorumpovatelným způsobem počítačový program, nikoliv fyzická osoba, tak jako na veřejných dražbách. Velké výhody tohoto způsobu nabídky a prodeje uměleckých předmětů a starožitností vidím v technickém pojetí věci. Níže uvedená aukční síň je na trhu již 20 let, což poskytuje dostatečnou záruku seriózní firmy, která se Vám může postarat o prodej celé pozůstalosti.

Pravdou je, že řada dražitelů draží předměty v aukci, které před tím osobně neviděli (např. bydlí v Ostravě apod.). Doslova sází na skutečnost, že galerie a aukční síň poskytuje garance původu a pravosti díla a kupují na základě uveřejněné fotografie na webových stránkách.

Veřejnost si často myslí, že aukce přes internet jsou něco podřadného, ale opak je pravdou. Nesmíte si ale plést aukční internetovou firmu, kde se prodává vše včetně dětských kočárků a osobních automobilů od vyvolávací ceny 1 Kč, kde nikdo za nic neručí apod.

Navíc aukční síň, kterou Vám doporučím, nastavuje čas, takže se položky draží skutečně seriózně.Tuto firmu najdete na

www.galerie-narodni.cz

Upozorňuji ale, že pokud na těchto stránkách naleznete autora, kterého vlastníte, je možné, že za něj zaplatím podstatně více, než se prodal v této aukční síni... více zde »

V zákulisí aukčních síní

U některých aukčních síní, které pořádají tzv. živé aukce s licitátorem, se dá vysledovat, že se většinou dobře draží předměty (ZA AUKČNÍ REKORDY), které aukční síň vykoupila v hotovosti a sama si je dala do dražby. Naopak předměty v aukci, které jsou vázány komisní smlouvou a nejsou tak majetkem aukční síně, se velmi často prodají za vyvolávací cenu, případně se přihodí jen pár příhozů.

V aukčním zákoně je uvedeno, že pokud licitátor odklepne kladívkem položku jako vydraženou, nepřichází v úvahu, že by se měla ještě dále dražit na přání či žádost dražitelů. Považuje se automaticky za vydraženou, a to i přes případné námitky a připomínky dražitelů, kteří měli zájem tuto položku ještě dražit, ale licitátor úmyslně či neúmyslně přehlédl zvednuté dražební číslo (např. dražitele někde vzadu na sále). Tímto nečestným či protiprávním jednáním můžete být velmi poškozeni (jako majitelé tohoto předmětu) i o miliony... více zde »